Здавалося б, усе зрозуміло, на цьому опис професії можна завершувати. На плечі фулстек-розробника покладено багато, адже необхідні навички потрібно вдало поєднувати та застосовувати. Які знання мають бути в влаштуватися на роботу такого розробника та як розробнику-універсалу вдається так вправно створювати дві важливі частини продукту – про це читай далі в статті. У цій статті розглянемо, хто такий Full Stack розробник, які ключові навички та знання необхідні для цієї професії та розглянемо доступні методи навчання у 2024 році.
- Шукати вакансії розробників можна на вебсайтах на кшталт LinkedIn, Indeed, Glassdoor, Stack Overflow, Happy Monday.
- Один із них — необхідність постійно оновлювати свої знання, оскільки технології швидко змінюються.
- Самостійно оцінювати роботу написаного коду, щоб уникнути помилок і забезпечити якість роботи модулів.
- А фулстек-розробник з легкістю переключиться на іншу, що для вузького фахівця куди більш проблематично.
Складні завдання
Full-stack девелопер володіє багатьма інструментами, але не може знати кожен настільки ж добре, наскільки окремо взятий фахівець. Ця професія передбачає подібне розпилення і унеможливлює поглиблення в будь-яку мову або технологію. Виходить, ви вмієте все, але гірше за розробника конкретного напряму. Ви маєте достатньо знань та вмінь, щоб самостійно створити власний проєкт.
Переваги для розробника
Фулстек часто цікавий (продуктовому) бізнесу, бо він спрощує досягнення бізнес результату для задач малої та середньої складності. Тому стартапи та невеликі продукти часто шукають фулстеків або «продукт інженерів» (десь років 5 воно активно мусолиться, ще 5 до того було трохи чути). Аутсорси та аутстави теж раді таке продавати (бо купують), хоча для перших є невелика проблема.Проблема з фулстеком проявляється на ресурсному ринку. Виявляється, що Рубі+Реакт не продаси на дотНет+Ангулар, і на Джава+Реакт складно продати. По-перше, кількість вакансій саме на фулл-стек об’єктивно вища по ринку на даний момент часу.
Вивчення мови програмування JavaScript
- Тому пропоную розглянути загальні принципи Full Stack розробки та відповісти собі, чи є бажання рухатись в цьому напрямку.
- Відповідно до кожної зони відповідальності розробники володіють різним набором навичок.
- Працювати з DOM (Document Object Model) – абстрактне представлення структури веб-сторінки або документа, яке браузер використовує для відображення та управління вмістом веб-сторінки.
- Роботодавцям необхідна компетентність у вирішенні робочих завдань та правильне налаштування для реалізації бізнес-процесів.
Щодо вертикального розвитку, то ви можете вирости до Senior Full stack developer, а потім до ролі керівника команди чи архітектора програмного забезпечення. Ви також можете стати керівником проєкту або продукту, що може передбачати більше стратегічного планування й управління ресурсами. Зрештою, деякі фул-стек розробники переходять на C-level позиції, такі як технічний директор (CTO). Чесно скажу, мені ідея з об’єднанням у Full-stack девелоперів здається, з одного боку, не дуже вдалою, тому що фактично ми отримуємо “ні риба, ні м’ясо”. Тому затребуваність у Full-stack девелоперів, за великим рахунком, трохи більша, ніж у чистих BackEnd або FrontEnd розробників. Однак ринок вже усвідомив, що вони (Full-stack розробники) у своїй більшості “ні риба, ні м’ясо”, і тому термін “Full-stack” починає пропадати.
Програмування для початківців: базові рекомендації
А якщо вас найняли як альтернативу 5-ти розробникам, то й взагалі будуть тримати як раба. Ну а щодо потреб ринку в Full-stack розробниках навіть згадувати не варто – безліч компаній хоче отримати спеціаліста широкого профілю в свій штат. Кількість вакансій для них менша, ніж для фронтендників та бекендників, однак і конкуренції теж не так багато. Очевидна перевага розробника даної спрямованості полягає в об’єднанні двох течій – FrontEnd та BackEnd – в одному фахівці. Крім того, що такий професіонал здатний реалізувати обидві частини веб-додатку, він може безпроблемно налаштувати їхній взаємозв’язок, що є частим каменем спотикання між фронтендниками та бекендниками.
Для тих хто вирішив підкорити ІТ-індустрію, то вам сюди. Запевняю вас, як той хто має досвід зі Step як в Україні так і за кордоном. Фахівці-практики нададуть реальні знання та ще й поділяться практичним досвідом і лайфхаками. Існує думка, що фулстек-розробник в кожній окремій області менш кваліфікований, ніж вузький фахівець. Дійсно, людина, який витратив 5 років на вивчення однієї технології, буде знати її куди краще, ніж той, хто ці роки вивчав відразу кілька напрямків розробки. З іншого боку, ця сама технологія одного разу може просто перестати бути актуальною.
Тепер розберемося з відгалуженнями в бекенді, які вказують на популярні мови та технології, що використовуються під час реалізації серверної сторони веб-додатків, котрі розробляються. Ну а далі справа техніки — вивчаєш необхідні full stack розробник інструменти, практикуєшся і можеш самостійно працювати над цілим проєктом. “В принципі, в ідеалі, Full-stack розробник – це класно та чудово. Вони у більшості випадків зробити добре, красиво не можуть ніяк.
Йому під силу реалізувати як клієнтську, так і серверну сторону додатку, https://wizardsdev.com/ якими, зазвичай, займаються FrontEnd і BackEnd розробники окремо один від одного. Таким чином, Full-stack спеціаліст здатний одноосібно вести проєкт від початку до кінця. Слідування сучасним тенденціям і безперервне навчання стануть вашими незамінними супутниками на шляху до професійного зростання і успіху у світі програмування.
Що потрібно знати, щоб стати Full Stack Developer?
Для удосконалення скіллів та позиціювання себе як висококваліфікованого експерта потрібно вивчати нові «серверні» та «браузерні» інструменти, а також поглиблювати свої знання з уже освоєних технологій. Якщо вас не лякають труднощі й ви готові до постійного саморозвитку та самовдосконалення, то дана спеціалізація стане тією «дорогою», якою ви зможете піднятися на вершину кар’єри. Важливими також є навички тестування коду, робота з системами контролю версій (наприклад, Git) та розуміння загальних принципів розробки, таких як Agile або Scrum. Він також має взаємодіяти з клієнтами та колегами, вміло розв’язувати проблеми та розуміти бізнес-потреби, щоб розробляти ефективні й корисні вебрішення.
Підписатись на коментарі
Особливо за умови, що ви продовжите розвиватися в цьому напрямку, удосконалюючи свої знання і навички. Досвід Wezom Academy показує, що учні навіть з нульовим досвідом виростають до рівня Junior в середньому за півроку-рік. А ті, хто вже освоїв як мінімумfrontend і backend,JS і фреймворки на початковому рівні, здатні перейти в fullstack за 4-5 місяців. Для спеціаліста, окрім описаних вище проблем, є ще ризик, що часто (дуже не завжди) рейти у фулстеків нижчі за чистих БЕ, що пояснюється тим, що за рахунок фулствеків часто економлять. Тут основний контр приклад зводиться до різниці в типі помпаній, по типу «от я в стартапі з гарним фінансуванням як фулстек отримую більше ніж Вася в енрепразі».Але це так було до 2022, зараз це могло змінитися.